вівторок, 29 листопада 2016 р.

Ігор Гусаков Про семінар з підготовки тренерів в рамках проекту DOCCU «Розвиток громадянських компетентностей в Україні»

   Протягом 23-25 листопада 2016 року відбувався семінар з підготовки тренерів в рамках проекту DOCCU «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» для науково-методичних працівників Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Протягом трьох днів його учасники (серед яких і автор цих рядків) розглядали низку актуальних питань, зокрема: права, свободи та відповідальність; права людини та права дитини в школі; ключові сфери для демократичного врядування в школі.
   Серед іншого в рамках заходу відбувся круглий стіл за участі команд Львівського, Луганського, Івано-Франківського, Одеського обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти.
   
  Темою круглого столу було «Формування громадянських компетентностей у процесі викладання навчальних дисциплін». Під час семінару були презентовані напрацювання майстер-тренерів для педагогів та директорів шкіл. За успішну участь у семінарі-тренінгу учасники отримали свідоцтва.
   DOCCU – Розвиток громадянських компетентностей в Україні – це швейцарсько-український проект, який реалізується в Україні в рамках Швейцарської стратегії співробітництва для України на 2015-2018 роки, а саме в рамках її напрямку «Врядування та відновлення миру». Швейцарська агенція з розвитку та співробітництва (ШАРС) уповноважила Інститут міжнародних проектів в освіті Цюріхського педагогічного університету реалізувати проект DOCCU.
   Донором проекту є Швейцарська Конфедерація.
 Головна мета проекту – підтримка сталого розвитку громадянського суспільства за допомогою поширення знань про освіту для демократичного громадянства та освіту з прав людини (ОДГ/ОПЛ) в Україні. Проект DOCCU зокрема спрямований на створення середовища, у якому пріоритетами є верховенство права та права людини, гендерна рівність.
ОДГ/ОПЛ ґрунтується на цілісному підході до викладання і навчання. Завдання вчителя ОДГ/ОПЛ може бути виражене трьома принципами:
   – навчання “про” демократію і права людини;
   – навчання “для” демократії і прав людини;
   – навчання “через” демократію і права людини.
   1. Навчання “про” демократію і права людини
   Учні повинні мати чітке розуміння того, що таке демократія, і якими правами людини вони користуються, якими документами дані права були закріплені, і яким чином учні можуть бути захищені або змушені діяти. Як молоді громадяни, вони мають знати принципи дії конституції своєї країни як політичної системи.
   2. Навчання “для” демократії і прав людини
  Молоді громадяни мають навчитися брати участь у житті своїх суспільств і усвідомлювати, яким чином вони можуть реалізувати свої права людини. “Демократичні цінності й практики мають бути вивчені й закріплені для використання в рішенні існуючих проблем кожного наступного покоління. Щоб стати повноправними і активними членами суспільства, громадяни повинні мати можливість працювати разом в інтересах загального блага, поважати думку, навіть протилежну, кожного, брати участь у політичному процесі, а також культивувати звички і цінності демократії і прав людини в повсякденному житті й діяльності. В результаті, громадяни починають відчувати себе корисними і визнаними членами суспільства, здатними брати участь у житті суспільства і позитивно на нього впливати.
   3. Навчання “через” демократію і права людини
  Учням необхідне сприятливе навчальне середовище та відповідні методи навчання, що дозволяють їм здійснювати свої права людини, такі, як свобода думки і висловлювання. Їм потрібна можливість брати участь в управлінні своєю школою, використовуючи свої права людини і виконуючи свої обов’язки. Учні покладаються на своїх учителів як на моделі для наслідування щодо дотримання принципів взаємної поваги, терпимості і мирного врегулювання конфліктів. У всіх цих відносинах демократія і права людини служать педагогічною нормою як через шкільні навчальні предмети, так і через модель шкільного мікросуспільства.
  Докладніше з проектом DOCCU, новинами з його впровадження в системі української освіти, а також навчальними посібниками з ОДГ/ОПЛ можна ознайомитися, відвідавши сайт http://doccu.in.ua/  .



четвер, 17 листопада 2016 р.

Ігор Гусаков Права поліції в Україні

Останнім часом в державі та суспільстві пожвавішали дискусії про розширення прав поліцейських у взаєминах з громадянами. Зокрема йде мова про впровадження у вітчизняне законодавче поле принципу «презумпції правоти поліцейського». Наразі маємо з цього приводу цілу плеяду коментарів, оціночних суджень з боку як фахівців, так і просто небайдужих до цієї тематики. Часто ці оцінки є доволі полярними. У цій публікації автор не ставить за мету долучитися до означеної дискусії з приводу згаданої законодавчої ініціативи. Водночас, мабуть, не зайвим буде торкнутися того, як чинне законодавство України визначає та окреслює права поліцейських і права цивільної особи при контакті, обов’язки одних і інших у взаєминах? Подаємо узагальнений короткий виклад, здійснений на підставі  аналізу правових норм.
Поліція має право зупинити вас на вулиці для:
·         перевірки документів;
·         огляду поверхні одягу,
·         зовнішнього огляду речей (не обшуку!);
·         опитування (громадян, які володіють цінною для поліції інформацією);
·         вимоги покинути певну територію (при проблемах, пов'язаних з громадською безпекою, надзвичайними ситуаціями, фіксацією слідів правопорушення).
Перевірка документів може відбуватися при:
·         підозрі у вчиненні злочину або в такому намірі;
·         зовнішній схожості з тими, кого розшукує поліція;
·         наявності зброї, боєприпасів, наркотичних засобів;
·         знаходженні в місці вчинення правопорушення.
Поверхневий огляд одягу і візуальний огляд речей дозволяється при припущеннях про наявність у громадянина предметів, що становлять загрозу для життя і здоров'я оточуючих. Перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі. Ретельний огляд речей, їх вилучення можуть проводитися у відділі поліції. Патрулі мають право доставляти в поліцію громадян, які вчинили ті чи інші правопорушення.
Поліцейський має право зупинити автомобіль, перевірити документи водія, багажник і салон, якщо:
·         водієм порушені правила дорожнього руху;
·         помітна технічна несправність транспорту;
·         транспортний засіб знаходиться в розшуку;
·         є інформація про причетність водія або пасажирів до правопорушення або ДТП;
·         потрібне опитування водія чи пасажирів в якості свідків правопорушення чи ДТП.
Виходити з машини не потрібно, достатньо відкрити вікно для спілкування. У багатьох країнах водій, який вийшов назустріч поліцейським, взагалі сприймається як загроза.
Патрульні можуть:
·         використовувати засоби фото- і відеофіксації;
·         евакуатори для машин, залишених в недозволених для паркування місцях;
·         віднімати штрафні бали за автоматично зафіксовані порушення ПДР;
·         запропонувати пройти алкотест (повинен бути складений протокол, а процедуру перевірки слід проводити в присутності двох свідків).
Зупиняючи вас на вулиці або дорозі, поліцейський повинен привітатися, назвати свою посаду, звання, прізвище та повідомити про причини зупинки. При контактах з правоохоронцями важливо зберігати спокій.
Важливо пам՚ятати те, що, ви можете:
·         попросити поліцейського пред'явити службове посвідчення, і він зобов'язаний це зробити, записати його дані (ПІБ, звання, посаду); якщо не названа причина зупинки, зажадати пояснень;
·         відмовитися від надання інформації при опитуванні.
Якщо співробітники поліції вирішили вас затримати, ви можете:
·         вимагати вказати мотив затримання;
·         повідомити про те, що трапилося, ваших родичів;
·         вимагати надання вам адвоката або іншого фахівця в галузі права;
·         не давати ніяких пояснень до прибуття адвоката;
·         відмовитися давати показання проти себе або близьких родичів.
Джерела
1.                  Закон України «Про Національну поліцію» // http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/580-19